İşlevsel Ormanlar

 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

Doğru görüntülenmiyorsa buraya tıklayınız
Pul biber sever misiniz?

Bahçelerimizde, organik ötesinde sistemik düşünceye dayalı agroormancılık yöntemleri  ile yetiştirdiğimiz sarı, kırmızı, yeşil renkte ve farklı türlerdeki acı biberlerimizi hasat ettik. Mis gibi yayla havasında kuruttuk. İri iri öğüttük, kaya tuzu ile harmanlayıp yağladık. Orta derece acılığı ile lezzetine doyum olmaz bir karışım çıktı ortaya. Acıyı çok tercih etmeyenlerin bile sofrada elinin uzandığı bu lezzeti denemeden geçmemenizi öneririz. Acı severlerdenseniz, bağırsak mikrofloranızı beslemeyi de önemsiyorsanız fermente acı biber turşumuzu da sepetinize katabilirsiniz.

Yıldızımız Star Ruby Pembe Greyfurtun faydaları.

Pembe greyfurt, yüksek oranda C vitamini yanında 15’ten fazla diğer vitamin ve mineral içeriği ile bağışıklık sistemini de destekler. Likopen ve liminoid antioksidanları, yüksek besin ve lif içeriği sayesinde kalp damar hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azaltır. Kötü kolesterolün düşürülmesine ve yüksek kan basıncı riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Karaciğeri toksinlerden temizlerken insülin direncinin düşmesine olumlu etki sağlar. Yemeklerden önce orta boy yarım pembe greyfurt tüketilmesinin, iştah kontrolünü sağladığı ve kilo verilmesini kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Yüksek sitrik asit içeriği nedeni ile böbrek taşı oluşma riskini azaltır. Kendine özel hafif buruk tadı nedeniyle tüketmekte zorlananlar için bal ilavesi ile yaptığımız pembe greyfurt pestilimizi de deneyebilirsiniz. Tansiyon, kan sulandırıcı ve diğer bazı ilaç grupları ile etkileşime girebileceği için düzenli ilaç kullananların doktorlarına danışarak tüketmesi önerilir.

Dip zeytinyağlarını dönüştürüyoruz.

Organik zeytinlerimizden her sene soğuk sıkım yöntemiyle zeytin yağı elde ediyoruz. Dönüşmek dönüştürmek yaşamı beslemenin birinci yolu. Bu amaçla dip (ağacın dibine rüzgar, yağmur ya da erken olgunlaşmadan dolayı düşen) zeytinlerden elde ettiğimiz yağ ile arap sabunu yaptık. Atölye ve yerleşkelerimizden çıkan gri suyu bahçelerimizde ağaç sulamada kullanıyoruz, bu nedenle arap sabunu temel temizlik malzememiz. Ayrıca uygulama arazilerimizde ise bitki koruma çözeltileri hazırlamakta kullanıyoruz. Kapalı devre, zehirsiz, atıksız yaşam ve üretim pratikleriyle yaşamı besleyen tüm uygulamaları kendimize araç edinmeye devam ediyoruz.

Omnisend | Ecommerce Email Marketing