İşlevsel Ormanlar

 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

Doğru görüntülenmiyorsa buraya tıklayınız
Tatlı patates hasadımız başladı.

Yumrulu bitkiler işlevsel ormanlarımızda kullandığımız toprak yapısını şekillendiren katmanlardan biridir. Bu bitkiler besin maddelerini toprak altı gövdesinde depolar. Tatlı patates de bunlardan biridir. Kendine has tatlı ve kremamsı lezzeti anlatılsa da denemeden anlaşılmaz. Farklı baharatlarla çok uyumludur. Fırın, kızartma ya da odun közünde pişirilebilir. Üstüne ev yapımı bir mayonez, zeytinyağı veya tereyağına sarımsak, maydanoz, zencefil ve zerdeçal ilavesi yeterlidir. Temel besin maddesi olan tatlı patatese ait birçok farklı tarife internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

Şifa Çalışma Grubu İlk etkinliğini gerçekleştirdi.

İşlevsel Ormanlar Şifa Çalışma Grubumuzdan, Çocuk Gastroenterolojisi ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Sema Berktaş, ekibimize sağlıklı beslenme konusunda bir atölye düzenledi. Odağı çocuk beslenmesi olan etkinlikte, büyükler de doğru bildikleri yanlışları fark etme şansı yakaladı. Yemek yemenin zamanlamasının konu edildiği etkinlikte, ayrıca doğru gıda kombinasyonlarına ve gıda çeşitliliğinin önemine de değinildi. Porsiyon büyüklüklerinin yiyeceğin cinsi ve yiyen kişinin enerji ihtiyacı ile orantılı olması gerektiğinden bahsedildi.

Zeytinalanı sınır dikiminde sona yaklaşıyoruz.

Geçtiğimiz cuma günü Zeytinalanı Uygulama Arazimizde kuzey ve doğu sınırlarımızın dikimleri tamamlandı. Demir ağacı, mavi ve kara selvi, keçi boynuzu, alıç, ahlat, fıstık çamı türleri tercih edildi. Ashwaganda ve yer elması gibi yumrulu türler de katmanlar arasına eklendi. Gül hatmi, bakla, bezelye, şevketi bostan, sinir otu, yabani rezene, tesbih tohumları da sınır yataklarına ekilen türler arasındaydı. 

Omnisend | Ecommerce Email Marketing